Vendosni fjalën kyçe....

BE bie dakord për ndihmë ushtarake për Ukrainën por jo për sanksione të reja ndaj Rusisë


Ministrat e Jashtëm të BE-së kanë arritur një marrëveshje politike për t’i dhënë Ukrainës 500 milionë euro të tjera armë dhe pajisje ushtarake pas një takimi në Bruksel të hënën.

Kryediplomati i bllokut, Josep Borrell, riafirmoi unitetin e bllokut kundër Rusisë, duke u zotuar të vazhdojë të gjitha llojet e mbështetjes për vendin e sulmuar, duke përfshirë mbështetjen financiare, humanitare dhe ushtarake.

Ne konsiderojmë se ajo që po ndodh në Ukrainë është një krim lufte, një krim masiv lufte i kryer nga forcat e armatosura ruse kundër popullit ukrainas. Dhe kjo nuk mund të mbetet pa përgjigje. Dhe kjo është arsyeja pse ne mirëpresim komisionin hetimor të ngritur nga Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut. Ne mirëpresim hetimin nga prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare dhe kujtojmë urdhrin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë që Rusia të ndalojë pushtimin e Ukrainës. “– tha Borrell.

Në të njëjtën kohë, mundësia e sanksioneve të mëtejshme u diskutua gjithashtu nga ministrat, duke përfshirë një embargo të diskutueshme të naftës kundër Rusisë.

Polonia dhe shtetet baltike janë ende duke shtyrë për veprime më të ashpra kundër Rusisë, duke përfshirë një ndalim total të tregtisë nga toka dhe deti.

Megjithatë, marrëveshja është larg, me disa vende të BE-së, duke përfshirë Gjermaninë, që frenohen për të shkuar më tej, veçanërisht kur bëhet fjalë për energjinë.

Çështja për një embargo të naftës nuk është çështje nëse ne e duam apo nuk e duam atë “Është një çështje se sa shumë varemi nga nafta dhe është e ndryshme midis vendeve të ndryshme anëtare evropiane dhe kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të flasim së bashku për elasticitetin dhe se si mund ta reduktojmë varësinë tonë nga ato vende që importojnë naftë. Dhe, për shembull, Gjermania po importon shumë, por edhe vende të tjera evropiane që nuk mund të ndalojnë importin e naftës nga një ditë në tjetrën. Nëse do të mundeshim, do ta bënim automatikisht, por tani po përgatisim gjithçka që mund të bëjmë këto hapa. e ardhmja e ardhshme, shumë shpejt”- u tha gazetarëve të hënën ministrja e jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock..

Shtetet anëtare miratuan gjithashtu zyrtarisht planin e BE-së për të rritur sigurinë dhe mbrojtjen e saj deri në vitin 2030, i njohur si Busulla Strategjike.

Kërcënimet po rriten dhe kostoja e mosveprimit është e qartë. Kompasi Strategjik është një udhëzues për veprim. Ai përcakton një rrugë ambicioze përpara për politikën tonë të sigurisë dhe mbrojtjes për dekadën e ardhshme. Do të na ndihmojë të përballemi me përgjegjësitë tona të sigurisë, përpara qytetarëve tanë dhe pjesës tjetër të botës. Nëse jo tani, atëherë kur?“- tha Borrell.

Udhëheqësit e BE-së do t’u kthehen këtyre çështjeve më vonë këtë javë gjatë samitit të tyre të enjten dhe të premten, ku do të marrë pjesë presidenti i SHBA-së Joe Biden.