Vendosni fjalën kyçe....

Rusia kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për ‘biolaboratorët’ e Ukrainës


Rusia ka bërë thirrje për një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të diskutuar mbi programet e supozuara të armëve biologjike të mbështetura nga SHBA-ja në Ukrainë.

Uashingtoni ka mohuar se zotëron ose operon ndonjë laborator të tillë në vend, ndërsa Kievi këmbënguli se objektet ishin të përfshira vetëm në kërkime civile.

I dërguari i Moskës në OKB, Dmitry Polyanskiy, njoftoi lëvizjen herët të premten, duke thënë se misioni kishte kërkuar një samit të Këshillit të Sigurimit për 11 mars, ndërsa citoi një konferencë të Ministrisë së Mbrojtjes që pretendonte se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e NATO-s drejtonin ‘programe biologjike ushtarake’ në Ukrainë.

Konferenca ushtarake vazhdoi duke pohuar se Agjencia për Reduktimin e Kërcënimeve të Mbrojtjes së Pentagonit ‘po financon dhe kryen kërkime biologjike ushtarake në territorin e Ukrainës’, duke cituar dokumente që ajo tha se kapi në disa objekte gjatë sulmit të vazhdueshëm të Rusisë në vend.

Ndër aktivitetet e tjera, ministria tha se kërkimet u kryen në laboratorët në Kiev, Kharkov dhe Odessa për të ‘studuar mundësinë e përhapjes së infeksioneve veçanërisht të rrezikshme përmes shpendëve migrues’.

Uashingtoni, megjithatë, i ka hedhur poshtë këto akuza, me zëdhënësin e Departamentit të Shtetit, Ned Price, duke u thënë gazetarëve të mërkurën se SHBA është ‘në përputhje të plotë me detyrimet e saj sipas Konventës së Armëve Kimike dhe Konventës së Armëve Biologjike, dhe ajo nuk zhvillon apo zotëron armë të tilla askund’.