Vendosni fjalën kyçe....

BBC: Kievi përgatitet ndërsa forcat ruse arrijnë pranë kryeqytetit


Forcat ruse thuhet se kanë marrë kontrollin e aeroportit pranë Kievit.

Ministria ruse e Mbrojtjes thotë se forcat e saj kanë marrë kontrollin e aeroportit kyç Hostomel pranë Kievit, raporton agjencia ruse e lajmeve Interfax.

Ai thotë se 200 helikopterë rusë dhe një forcë uljeje janë përdorur për ta kapur atë. Ai gjithashtu thotë se Kievi është ‘i bllokuar nga Perëndimi’.

Trupat ruse janë në rrethet veriore të kryeqytetit Kiev, thotë Ukraina ndërsa në mediat online janë shfaqur videot që tregojnë automjete të blinduara që përparojnë, shkruan BBC.

Presidenti i Ukrainës Zelensky u bën thirrje qytetarëve evropianë të protestojnë dhe t’u kërkojnë qeverive të tyre të ndërhyjnë për të ndaluar sulmin e Rusisë. Të paktën 25 civilë janë vrarë dhe 102 janë plagosur në sulmet ajrore në të gjithë vendin, thotë OKB.

Rusia ka humbur 450 personel, sipas Sekretarit të Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace.