Vendosni fjalën kyçe....

Rusia pretendon se ka shkatërruar mbrojtjen ajrore të Ukrainës


Rusia ka goditur mbrojtjen ajrore dhe forcat ajrore të Ukrainës me një seri sulmesh me saktësi, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e vendit, pasi aeroportet dhe pistat në të gjithë vendin u tronditën nga shpërthime.

Zyrtarët pohuan gjithashtu të enjten në mëngjes se rojet kufitare ukrainase nuk po i rezistojnë trupave ruse që përparojnë, të cilat kanë hyrë pasi presidenti Putin nënshkroi një urdhër për të filluar një ‘operacion special’ në Donbass.

Në të njëjtën kohë, zyrtarët mohuan pretendimet e bëra nga shefat e mbrojtjes së Kievit se Rusia kishte humbur të paktën një avion ushtarak mbi vend gjatë ofensivës.

Në një deklaratë të mëparshme, Moska raportoi se po kryente sulme në elementë të infrastrukturës ushtarake të Ukrainës.

Rusia nisi ofensivën kundër Ukrainës të enjten në mëngjes me urdhër të presidentit Putin, i cili tha se qëllimi i operacionit ishte çmilitarizimi dhe ‘denazifikimi’ i Ukrainës.

Udhëheqësi rus pretendoi se veprimet ushtarake ishin të nevojshme për të ndaluar sulmet e Ukrainës në dy rajonet separatiste Donetsk dhe Lugansk, të cilat Moska i njohu si shtete sovrane të hënën.

Ai pretendoi se Rusia mund të sulmohej nga radikalët ukrainas, nëse nuk zvogëlohet ndikimi i tyre në vend, dhe akuzoi vendet perëndimore për armatosjen e Kievit kundër Rusisë.