Vendosni fjalën kyçe....

Lufthansa do pezullojë fluturimet drejt Kievit


Lufthansa, linja ajrore gjermane, tha se do të pezullojë fluturimet drejt kryeqytetit të Ukrainës, Kiev nga e hëna, mes frikës në rritje të një pushtimi rus.

Linja ajrore tha se do të ndalojë gjithashtu fluturimet për në Odessa, një port kyç në Detin e Zi.

“Siguria e pasagjerëve dhe anëtarëve të ekuipazhit është prioriteti ynë kryesor në çdo kohë,” tha Lufthansa.

Kryeministri Boris Johnson paralajmëroi të dielën se Rusia po planifikon “luftën më të madhe në Evropë që nga viti 1945”.

Javën e kaluar, linja ajrore holandeze KLM tha se po pezullonte fluturimet për në Kiev. Lufthansa tha se do të kryejë fluturime të dielën përpara se pezullimet të hyjnë në fuqi të hënën. Ata pritet të qëndrojnë në vend deri në fund të shkurtit.

Të shtunën, Ministria e Jashtme e Gjermanisë u bëri thirrje qytetarëve të saj që të largohen nga Ukraina “tani”. Ai tha: “Nëse ka një sulm rus në Ukrainë, opsionet për të ndihmuar shtetasit gjermanë janë shumë të kufizuara.”

Lufthansa tha se vazhdon “të monitorojë nga afër situatën dhe është në kontakt të ngushtë me autoritetet kombëtare dhe ndërkombëtare”.

Ai shtoi: “Mysafirët e prekur do të informohen dhe do të rezervohen për lidhjet alternative të fluturimit.”

Linja ajrore zakonisht kryen 74 fluturime për në Ukrainë çdo javë nën flamurin e saj të Lufthansa ose kompanive të tjera që zotëron, të cilat përfshijnë Austrian Airlines, Eurowings dhe Swiss.

Lufthansa tha se do të vazhdojë të fluturojë për në Lviv në Ukrainën Perëndimore.