Vendosni fjalën kyçe....

Vritet gjatë përplasjes me militantët e ISIS komandanti i lartë taliban


Komandanti i lartë i talebanëve në mesin e të vrarëve në sulmin e ISIS në spitalin e Kabulit

Një komandant i rangut të lartë ushtarak taliban është vrarë ndërsa zmbrapste një sulm të Shtetit Islamik në spitalin kryesor ushtarak të Kabulit, ka thënë që tani mban pushtetin në Afganistan.

Komandanti i korpusit të Kabulit, Hamdullah Mokhlis, humbi jetën në një përleshje me armë me militantët e Shtetit Islamik (IS, dikur ISIS/ISIL) në spitalin Sardar Daud Khan. Ai u bë figura më e lartë e talibanëve që është vrarë që kur grupi pushtoi Kabulin në mes të gushtit në mes të tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani.

Sapo gjërat ‘u nxehën’ në spital, Mokhlis shkoi menjëherë në vendin e ngjarjes, tha një zyrtar i medias taliban për AFP.

 “Ne u përpoqëm ta ndalonim, por ai qeshi. “Më vonë morëm vesh se ai ra dëshmor në përleshjen ballë për ballë në spital.” – shtoi zyrtari.

Mokhlis ishte një anëtar i rrjetit të linjës së ashpër të kryengritësve Haqqani dhe një oficer në forcat speciale të Korpusit Badri të talebanëve. Ai thuhet se u bë një nga zyrtarët e parë të lartë talibanë që hyri në pallatin e braktisur presidencial në Kabul në gusht.

Sulmi në spital filloi me dy shpërthime nga kamikazët pranë hyrjes, me persona të armatosur të IS-it që u përpoqën të futeshin me forcë brenda objektit. Pati panik mes mjekëve dhe pacientëve, të cilët u përpoqën të mbylleshin brenda dhomave në katet e sipërme.

Forcat speciale të talibanëve mbërritën në vendngjarje me një helikopter që u kap pas largimit të SHBA-së nga vend. Një përleshje me armë shpërtheu në oborr, ku të gjithë sulmuesit u qëlluan për vdekje në rreth 15 minuta, tha zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid.