Vendosni fjalën kyçe....

Muzeu belg kthen pikturën e grabitur nga nazistët 71 vjet më parë


Një muze i arteve të bukura në Belgjikë u ka kthyer një pikturë trashëgimtarëve të një çifti hebre gjerman të cilëve iu vodh prona nga regjimi nazist para Luftës së Dytë Botërore.

‘Blumenstilleben,’ e pikturuar në vitin 1913 nga artisti gjerman Lovis Corinth, ishte në mesin e dhjetëra veprave të artit të vjedhura nga nazistët nga Gustav dhe Emma Mayer. Çifti u largua nga Frankfurti në Belgjikë në vitin 1938, dhe më vonë u vendos në Britani.

Pas luftës, piktura e luleve rozë në një vazo blu u ekspozua në Muzeun Mbretëror të Arteve të Bukura të Belgjikës, sepse autoritetet e asaj kohe nuk arritën të përcaktonin pronarin origjinal.

Në vitin 2008, muzeu i kërkoi publikut të jepte informacion rreth pikturës, pas së cilës u kontaktua përfundimisht nga një avokat që përfaqësonte pasardhësit e Mayers. Qeveria belge premtoi t’ua kthente veprën artistike nipërve të çiftit vitin e kaluar. Punëtorët e muzeut më në fund e hoqën pikturën për t’ia dorëzuar familjes.

Ata janë shumë të lumtur. Jam i sigurt se është një moment shumë emocionues për ta”, tha avokati Imke Gielen, cituar nga Ouest-France.

Drejtori i muzeut Michel Draguet tha për Deutsche Welle: “Unë mendoj se është gjithashtu shumë e rëndësishme që muzeu të tregojë se ne kemi një etikë dhe kemi të bëjmë me historinë”.

Muajin e kaluar, parlamenti francez miratoi kthimin e 15 pikturave, duke përfshirë “Rosiers sous les arbres” të Gustav Klimt (Shkurre trëndafili nën pemë) dhe “Le Pere” (Babai) të Marc Chagall-it, trashëgimtarëve të familjeve hebreje. pronë e grabitur nga nazistët.