Vendosni fjalën kyçe....

Protestuesit kundër kufizimeve thyejnë selinë e shërbimit diplomatik të BE-së


Skena kaotike u panë në rrugët e kryeqytetit belg, Bruksel, të dielën, ndërsa mijëra protestues iu bashkuan një marshimi masiv kundër lejeve shëndetësore Covid-19 dhe kufizimeve të tjera të vendosura nga qeveritë evropiane në emër të luftimit të pandemisë.

Videot e postuara nga gazetari i RT France, Charles Baudry, treguan oficerë policie me helmeta të bardha duke bllokuar rrugët me barrikada dhe duke hedhur ujë për të shpërndarë turmat. Gjatë gjithë kohës, protestues të maskuar me të zeza po goditnin policinë me sende të ndryshme, duke përfshirë dërrasat që me sa duket i kishin marrë nga prishja e tarracës së një kafeneje.

Në një incident veçanërisht të dhunshëm, demonstruesit u panë duke sulmuar hyrjen e selisë së Shërbimit Evropian të Veprimit të Jashtëm. Ata u përpoqën të thyenin derën, duke lënë shenja të dukshme në xhamin e përforcuar të saj, më pas përdorën dërrasa si shtiza të improvizuara ndërsa një grup oficerësh policie mbetën brenda dhe tentuan t’i largonin me gaz lotsjellës.

Protesta masive pasoi demonstratat kundër bllokimit në qytete të tjera evropiane të shtunën. U tha se organizohej nga më shumë se 600 shoqata lokale nga e gjithë Evropa, si dhe nga disa degë kombëtare të Protestave në mbarë botën dhe Europeans United.

Organizatorët pretenduan se nuk ishin kundër masave të Covid-19 si të tilla, por po mbronin lirinë, demokracinë dhe të drejtat e njeriut, ndërsa protestuan kundër “mënyrës jodemokratike” që qeveritë në Evropë zgjodhën të vendosnin kufizime.