Vendosni fjalën kyçe....

Peruja shpall emergjencën mjedisore në zonën e ndotur nga derdhja e naftës pas shpërthimit të vullkanit në Tonga


Peruja shpalli gjendjen e emergjencës mjedisore të shtunën për të luftuar një derdhje nafte të shkaktuar nga një shpërthim vullkanik në Paqësorin Jugor.

Shpërthimi i fuqishëm të shtunën e kaluar i një vullkani nënujor pranë Tongës shkaktoi valë cunami rreth Paqësorit dhe deri në Shtetet e Bashkuara.

Në Peru, derdhja e naftës pranë Limës ka ndotur plazhet, ka vrarë zogj dhe ka dëmtuar industrinë e peshkimit dhe turizmit.

Me dekretin e saj 90-ditor, qeveria tha se planifikon “menaxhimin e qëndrueshëm” të 21 plazheve me 6000 fuçi naftë që u derdhën nga një anije cisternë që shkarkohej në një rafineri të shtunën e kaluar.

Një qëllim i dekretit është të organizojë më mirë agjencitë dhe ekipet e ndryshme që punojnë pas katastrofës, tha ministria e mjedisit.

Ministri i Tregtisë së Jashtme dhe Turizmit Roberto Sanchez vlerësoi të shtunën se humbjet ekonomike arrijnë në më shumë se 50 milionë dollarë, në të gjithë sektorët e kombinuar.

Qeveria po kërkon pagesën e dëmeve nga gjigandi spanjoll energjetik Repsol që zotëron rafinerinë.

Ministria e mjedisit tha se 174 hektarë – ekuivalente me 270 fusha futbolli – deti, plazhe dhe rezerva natyrore u prekën nga derdhja.

Ekipet kanë punuar prej ditësh për të pastruar derdhjen.

Por ministria tha se nxori dekretin e emergjencës sepse nafta e papërpunuar po përhapej ende në ujë, duke arritur 40 kilometra nga vendi i derdhjes origjinale.

Ministria e mjedisit tha se “derdhja përbën një ngjarje të papritur me ndikim të rëndësishëm në ekosistemin detar bregdetar, i cili ka diversitet të madh biologjik.”

Ai tha se në afat të shkurtër, Repsol është përgjegjës për operacionet e pastrimit emergjent.

Rafineria është në qytetin e Ventanilla pranë Lima.