Vendosni fjalën kyçe....

Bitcoin parashikohet të arrijë në 100 mijë dollarë


Presidenti i El Salvadorit, Nayib Bukele, parashikon se Bitcoin do të dyfishohet në çmim këtë vit dhe do të arrijë në 100,000 dollarë për monedhë në mes të përshtatjes së kriptomonedhës si monedhë sovrane në vendin amerikanoqendror.

Në një postim në Twitter të dielën, Bukele – vendi i të cilit vitin e kaluar u bë i pari që përqafoi Bitcoin si një monedhë sovrane – paraqiti disa parashikime emocionuese për kriptomonedhën më të madhe në botë sipas kapitalizimit të tregut.

Ai shkroi në Twitter se Bitcoin mund të arrijë çmimin e shumëkërkuar prej 100,000 dollarë diku këtë vit, ndërsa mendoi gjithashtu se dy vende të tjera do ta miratojnë atë si monedhë sovrane.

Për më tepër, Bukele shkroi se Bitcoin mund të bëhet një ‘çështje e madhe elektorale’ në zgjedhjet afatmesme në SHBA në nëntor, duke lënë të kuptohet gjithashtu për një ‘surprizë të madhe’ në Konferencën e ardhshme të Bitcoin në Miami në prill.

El Salvador miratoi Bitcoin si monedhën e tij zyrtare në shtator 2021 duke zemëruar Fondin Monetar Ndërkombëtar. Megjithatë, Bukele nuk është lëkundur dhe vazhdoi të shpallë planet për të emetuar një ‘Bitcoin Bond’ 1 miliard dollarë me një maturim 10-vjeçar në Liquid Network në nëntor. Ai planifikon të përdorë gjysmën e të ardhurave nga emetimi i bonove për të ndërtuar qytetin e parë në botë ‘Bitcoin City’, i cili, shkroi ai në Twitter, do të fillojë ndërtimin këtë vit.