Vendosni fjalën kyçe....

Përfundon takimi në distancë mes Biden dhe Putin, tensionet në kufirin me Ukrainën tema më e nxehtë e bisedës


Takimi me video ndërmjet presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij amerikan Joe Biden përfundoi pas pak më shumë se dy orësh. Kremlini ishte zotuar se liderët do të bisedonin “për aq kohë sa duhet” për të zgjidhur çështjet e hapura.

Video-telefonata e shumëpritur të martën preku një sërë temash, duke përfshirë akuzën e SHBA-së se Rusia po grumbullonte trupa për të “pushtuar” Ukrainën, të cilën Moska e ka hedhur poshtë si “lajm të rremë”.

Kontakti në nivelin më të lartë ishte “shumë i nevojshëm”, tha zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë Sergej Ryabkov përpara thirrjes. Të dy vendet kanë “probleme të shumëfishta”, shtoi ai, pa përparim në marrëdhëniet dypalëshe.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, Biden pritet të telefonojë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, si dhe liderët e Mbretërisë së Bashkuar, Francës, Gjermanisë dhe Italisë pas bisedës së tij me Putinin. Këshilltari i tij për sigurinë kombëtare Jake Sullivan është planifikuar të informojë gazetarët për thirrjen më vonë gjatë ditës.

Takimi i vetëm i drejtpërdrejtë mes Putinit dhe Bidenit që kur ky i fundit mori detyrën ishte në qershor. Samiti i Gjenevës u përshëndet si një përparim i mundshëm, por përparimi që atëherë nuk ka arritur të materializohet.