Vendosni fjalën kyçe....

Burri me thikë afrohet te qendra e vaksinimit në Madrid, qëllohet për vdekje nga policia


Policia spanjolle ka qëlluar dhe vrarë një burrë që mbërriti në një qendër vaksinash duke tundur një thikë, duke kërcënuar kalimtarët përpara se të sulmonte policët, në lagjen e Madridit, San Cristobal de los Angeles.

Sulmuesi, i përshkruar në raportet lokale si një burrë me origjinë sub-Sahariane, eci nëpër lagje të premten në mëngjes përpara se të arrinte në qendrën shëndetësore ku njerëzit ishin në radhë për vaksinat kundër Covid-19.

Dëshmitarët okularë pohuan se ata që ishin jashtë kishin paralajmëruar për afrimin e njeriut me thikë dhe dyert e objektit ishin mbyllur. Në pamundësi për të hyrë, ai më pas raportohet se është përplasur kalimtarët përpara se të përballej me policinë, e cila hapi zjarr pasi ai u përpoq të sulmonte një nga oficerët.

Policia konfirmoi ngjarjen duke thënë: “Personi ka sulmuar një oficer policie, i cili është detyruar të qëllojë mbi të. Kur sulmi vazhdoi, oficerët e tjerë qëlluan gjithashtu.”

Agresori ndërroi jetë në vendngjarje. Raportet sugjerojnë se një oficer ka pësuar një lëndim në dorë gjatë sherrit.