Vendosni fjalën kyçe....

Trupat speciale ruse i shkojnë në ndihmë anijes që u sulmua nga piratët në bregdetin afrikan (Video)


Një video e publikuar nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tregon momentin kur trupat speciale hipin në një anije mallrash teksa një anije e Moskës u përball me rezikun e pëngmarrjes nga piratët.

Në klipin e publikuar të martën nga zyrtarët ushtarakë, një njësi anti-terror nga anija luftarake e Marinës Ruse, Zëvendës-Admiral Kulakov mund të shihet duke u ngjitur në bordin e anijes masive, duke kapur kontejnerët e anijeve me armët gati dhe më pas duke ngjitur shkallët për të kontrolluar për ndonjë rrëmbyes.

Më herët, u raportua se MSC Lucia, duke u nisur për në Togo në Afrikën Perëndimore, dërgoi një telefonatë për ndihmë të hënën rreth orës 13:00, duke sinjalizuar se anija ishte marrë peng nga piratë të armatosur rreth 86 milje detare në jugperëndim të Terminalit Agbami në bregdetin nigerian. .

Shkatërruesi i klasit Udaloy mbërriti në Gjirin e Guinesë rreth dy javë më parë, duke kryer operacione të sigurisë detare dhe një patrullë trejavore kundër piraterisë në rajon. Tashmë ka parandaluar kapjen e një anijeje tjetër me flamur panamez, thonë burimet detare.

Forcat ruse u përpoqën të përgjigjen pasi ekuipazhi i Lucia raportoi se piratët kishin hipur, duke u strehuar në dhomën e motorit. Pas mesazhit, një helikopter Ka-27PS u dërgua me njësinë anti-terror në bord.

Duke parë helikopterin ushtarak që po afrohej, ‘piratët u larguan nga anija, hipën në një varkë të shpejtë dhe u drejtuan drejt bregut me shpejtësi të plotë’, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes në një deklaratë.