Vendosni fjalën kyçe....

Kreu i Ministrisë së Emergjencave në Rusi ndërron jetë në krye të detyrës


Kreu i Ministrisë së Emergjencave të Rusisë, Evgeny Zinichev ka ndërruar jetë në krye të detyrës konfirmuan zyrtarët rusë. Thuhet se ministri ishte përfshirë në një aksident fatal ndërsa merrte pjesë në një stërvitje, raporton “RT”-ja.

Në një deklaratë, departamenti konfirmoi se Zinichev “u vra tragjikisht ndërsa ishte në detyrë, ndërsa merrte pjesë në stërvitjet mes agjencive për të mbrojtur zonën e Arktikut nga emergjencat, pasi ai u përpoq të shpëtonte jetën e një personi”.

Ai kishte inspektuar një stacion të ri zjarrfikës në qytetin e Norilsk-ut si pjesë të vizitës.

Sipas kryeredaktores së “RT”-së Margarita Simonyan, ministri dhe një kameraman kishin “qëndruar në buzë të një parvazi kur kameramani rrëshqiti dhe ra në ujë. Ndërsa kishte shumë dëshmitarë okularë, askush nuk pati një shans të kuptonte se çfarë po ndodhte para se Zinichevi të zhytej në ujë pas tij”, tha Simonyan duke shtuar se “ai vdiq si shpëtimtar – u prehtë në paqe”. Ajo tha se edhe operatori kishte ndërruar jetë.

Korrespondenti i “RT”-së Semyon Senderov mbuloi stërvitjet e punonjësve të urgjencës si pjesë e një grupi gazetarësh. Sipas tij, “ne ishim duke qëndruar pranë Zinichiev për pjesën më të madhe të stërvitjes … Për gjithë kohën, ai ishte në mesin e spektatorëve dhe nuk merrte pjesë në të vërtetë – kështu që është veçanërisht e vështirë të besosh atë që sapo ka ndodhur.”

Zyrtarët e ministrisë më vonë konfirmuan se ministri ishte përpjekur të shpëtonte Alexander Melnik, një videograf dhe regjisor që punonte në një dokumentar për rajonin e Arktikut. “Melnik kishte punuar me departamentin për shumë vite”, thuhej në deklaratë.

Zinichev ishte 55 vjeç dhe kishte drejtuar Ministrinë e Situatave Emergjente që nga maji 2018, si dhe shërbeu në Këshillin e Sigurisë të vendit. Departamenti i tij, i cili reagon ndaj incidenteve si sulmet terroriste dhe fatkeqësitë natyrore, kishte luftuar me një seri zjarresh të furishëm në të gjithë Siberinë dhe Lindjen e Largët javët e fundit, si dhe ishte duke punuar në qytetet e goditura nga përmbytjet në jug të Rusisë.

Para se të merrte detyrën, Zinichev kishte shërbyer si kreu rajonal i FSB -së, agjencisë më të lartë të sigurisë vendase në Kaliningrad. Ai gjithashtu punoi si ndihmëspersonal i presidentit rus Vladimir Putin nga 2006 në 2015. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov konfirmoi të mërkurën se Putini ishte informuar për vdekjen e Zinichev.

Ministria e Situatave të Emergjencave është një nga më të shquarit në qeverinë ruse, raporton “Russia Today”. Kreu i saj ishte mbajtur më parë nga Sergey Shoigu, i cili që atëherë është bërë ministër i Mbrojtjes së Rusisë.