Vendosni fjalën kyçe....

Gjykata kushtetuese aprovoi pasaportat shëndetësore, në Francë shpërthejnë protestat


Protestat masive të ripërsëritura filluan në kryeqytetin francez menjëherë pasi Gjykata Kushtetuese e vendit mbështeti legjislacionin e diskutueshëm i cili e pasaportat e koronavirusit të detyrueshëme për publikun e gjerë.

Qindra protestues marshuan nëpër rrugët e Parisit të enjten, duke iu drejtuar Gjykatës Kushtetuese. Trupi gjyqësor vendosi për paketën e legjislacionit Covid më herët gjatë ditës.

Gjykata hodhi poshtë disa pjesë të ligjit të propozuar, përfshirë një dispozitë që lejon autoritetet franceze të zbatojnë karantinë të detyrueshme për çdo person që testohet pozitiv për virusin. Sidoqoftë, gjykata mbështeti shumicën e legjislacionit, duke përfshirë vaksinimin e detyrueshëm të kujdestarëve dhe “lejen e shëndetit”, si kushtetuese.

Një turmë e madhe protestuesish u mblodhën pranë gjykatës, duke shprehur zemërimin e tyre ndaj vendimit. Vetë gjykata u rrethua, me një prani të madhe policie në zonë, siç tregohet në pamjet nga vendi i ngjarjes i shpërndarë në mediat sociale.

Protestuesit brohoritën parulla të ndryshme, duke përfshirë “Macron, ne nuk duam lejen tuaj“, duke iu referuar një prej dispozitave më të kritikuara të ligjit. Legjislacioni, që pritet të miratohet të hënën, do të bëjë të ashtuquajturat ‘leje shëndetësore’ të detyrueshme në Francë, duke ndaluar këdo që të mos ketë nga restorantet, baret dhe vendet e tjera publike.