Vendosni fjalën kyçe....

Ndahet nga jeta Dusty Hill, muzikanti i grupit rock ZZ Top


Muzikanti i grupit të rokut ZZ Top, Dusty Hill është ndarë nga jeta ditën e sotme gjatë kohës që ishte në gjumë.

Lajmërimin e kanë bërë miqtë e tij në rrjetet sociale.

Ne jemi të pikëlluar nga lajmet sot që shoku ynë, Dusty Hill, ka humbur jetën në gjumë në shtëpinë e tij në Houston, Teksas. Ne, së bashku me legjionet e fansave të ZZ Top në të gjithë botën, do të na mungojë prania juaj e palëkundur, natyra juaj e mirë dhe angazhimi i qëndrueshëm për të siguruar atë fund monumental të ‘Top’. Ne do të jemi përgjithmonë të lidhur me atë “Blues Shuffle in C.”

Do na mungosh shumë, mik.

Frank & Billy”-shkruhet në njoftimin e miqve të tij.

Joseph Michael “Dusty” Hill ishte një muzikant, këngëtar dhe kompozitor amerikan, i njohur më së miri si basisti dhe vokalisti dytësor i grupit rock amerikan ZZ Top; ai gjithashtu luajti në tastierë me grupin. Ai u përfshi në Rock and Roll Hall of Fame, si anëtar i ZZ Top, në 2004.

Hill, vëllai i tij dhe shoku i ardhshëm i ZZ Top Frank, Beard, luanin në bandat lokale të Dallasit, Warlocks, Cellar Dwellers dhe American Blues. Nga viti 1966 deri në 1968, Blues Amerikan luajtën qarkun Dallas-Fort Worth-Houston. Në vitin 1969, Hill ishte anëtar i një versioni të rremë të bendit britanik The Zombies with Beard.

Në vitin 1968, grupi vendosi të linte zonën Dallas -Fort Worth dhe të zhvendosej në Houston. Në këtë kohë, megjithatë, Rocky Hill donte të përqendrohej në “straight blues”, ndërsa Dusty donte që grupi të qëndronte te rock më shumë. Rocky u largua nga bendi dhe Dusty dhe Beard u transferuan në Houston, duke u bashkuar me kitaristin / vokalistin Billy Gibbons të Rocker-psikedelikëve të Houston Moving Sidewalks në ZZ Top të formuar së fundmi menjëherë pasi publikuan këngën e tyre të parë në 1969. Hill luajti bas dhe tastierë në grup dhe ishte vokalisti dytësor.

Paraqitjet e Hill-it në ekran përfshijnë Back to the Future Pjesa III, Mother Goose Rock ‘n’ Rhyme, episodi i 20 korrikut 2009 i WWE Raw dhe Deadwood, dhe si ai vetë në episodin e sezonit të 11-të të King of the Hill, “Hank Merr Dusted “, në të cilën Hank Hill thuhet se është kushëriri i Dusty.

Ai gjithashtu bëri një paraqitje në The Drew Carey Show ndërsa ai po bënte audicion për një vend në bandën e Drew, por refuzohet për shkak të lidhjes së tij me mjekrën e markës së tij tregtare të cilën ai i referohet si ‘Texas Goatee’.

Në vitin 2000 ai u diagnostikua me Hepatit C dhe si rezultat, ZZ Top anuloi turneun e tyre evropian. Hill rifilloi punën në 2002.

Hill u fut në Sallën e Famës të Rock and Roll, si anëtar i ZZ Top, në 2004.

Në korrik 2021, grupi luajti shfaqjet e tyre të para pa Hill në më shumë se 50 vjet, duke shpjeguar në një njoftim se ai ishte detyruar të kërkonte kujdes mjekësor “për të adresuar një çështje shëndetësore”.