Vendosni fjalën kyçe....

Le Pen dhe Macron dalin duarbosh nga zgjedhjet lokale


Franca ka mbajtur raundin e saj të dytë të zgjedhjeve rajonale, me Rally National (RN) e të djathtës ekstreme të Marine Le Pen që përsëri ka dështuar të marrë pushtetin.

Ajo shpresonte që Provence-Alpes-Côte d’Azur do të ishte fitorja e saj e parë rajonale, por ajo u fitua nga republikanët e qendrës së djathtë.

Ata dhe Partia Socialiste të dy morën rritje të befasishme në sondazhet që favorizuan mbajtësit e tanishëm, por morën një pjesëmarrje të pakët nën 35%.

Partia e Presidentit Emmanuel Macron mori rezultate të këqija.

Partia i tij La République En Marche (LREM) gjithashtu nuk arriti të fitonte kontrollin e ndonjë rajoni. Ai u paraqit keq në raundin e parë, i cili u mbajt javën e kaluar.

Ishte hera e parë që partia e Presidentit Macron kishte marrë pjesë në zgjedhjet rajonale, pasi nuk ekzistonte herën e fundit që u mbajtën në 2015.

Le Pen u përpoq të fitonte një nga rajonet kryesore të Francës për herë të parë në një përpjekje për të rritur shpresat e saj për zgjedhjet presidenciale në 2022.

Por në Provence, kandidati i RN, Thierry Mariani, humbi ndaj Republikanit Renaud Muselier.

Sonte kemi zgjedhur fatin e një rajoni të lirë,” shkroi Muselier në Twitter. Kandidatët e krahut të majtë u tërhoqën nga gara në rajon për të ndihmuar republikanët të mposhtnin Mariani.

Le Pen akuzoi rivalët e saj për krijimin e “aleancave të panatyrshme” për të bllokuar atë dhe partinë e saj nga pushteti.

[Ata] bënë gjithçka që mundën për të na mbajtur jashtë dhe për të na ndaluar t’u tregojmë francezëve aftësinë tonë për të udhëhequr një administratë rajonale,” u tha ajo mbështetësve.

Rajoni i Hauts-de-France rreth Calais në veri ishte caktuar gjithashtu si një fitim i mundshëm për RN të zonjës Le Pen, por u fitua nga konservatori Xavier Bertrand.

E djathta ekstreme është ndaluar në gjurmët e saj dhe ne e kemi shtyrë atë përsëri ashpër,” u tha ai mbështetësve të tij pas mbylljes së votimeve.

Të gjithë presidentët e tanishëm rajonalë që kandiduan përsëri, qoftë të majtë apo të djathtë, ishin fitues.

Partia e Presidentit Macron ishte lënë mënjanë në këto zgjedhje pas paraqitjes së dobët të saj në raundin e parë.

Marine Le Pen gjithashtu doli keq të dielën e kaluar, por ajo të paktën kishte shpresa për të marrë një rajon – i cili do të ishte një i pari dhe një nxitje për ofertën e saj presidenciale.

Nuk ndodhi – edhe një herë votuesit e saj qëndruan larg votimeve – dhe në përgjithësi këto zgjedhje kanë qenë një zhgënjim i madh për të djathtët e ekstremë.

Fituesit janë të djathtët kryesorë, kandidatët e të cilëve mbajtën me lehtësi në rajonet që tashmë i kontrollonin. Njëri prej tyre ish-ministri Xavier Bertrand, feudali i të cilit është rajoni verior i Hauts-de-France, tani është i hapur si kandidat për presidencën vitin e ardhshëm.