Vendosni fjalën kyçe....

Bien në pusinë e gueriljeve komuniste Maoistë, vriten 22 policë në Indi (Video)


Më shumë se 20 oficerë janë vrarë pasi njësia e tyre u zu në pritë nga luftëtarët Maoistë në Indi. Qeveria është zotuar të vazhdojë operacionet kundër grupit komunist.

Beteja në shtetin qendror të Indisë, Chhattisgarh, ka lënë të vdekur 22 punonjës të sigurisë dhe 31 të plagosur, sipas policisë. Gazeta ‘Times of India’ (TOI) ndërkohë raportoi se 32 u plagosën dhe një oficer ishte zhdukur pas përleshjes.

Sipas TOI, më shumë se 2,000 oficerë shkuan në një sulm anti-Maoist të premten në mbrëmje. Forca qeveritare përfshinte njësinë elite të luftës në xhungël CoBRA, e cila është pjesë e policisë.

Agjencia e lajmeve PTI tha se një njësi që patrullonte zonën më vonë ra në pritë nga një prej grupeve Maoiste. Lufta raportohet të ketë zgjatur me orë të tëra.

Kryeministri indian Narendra Modi shkroi në mediat sociale të shtunën se oficerët e vrarë ‘nuk do të harrohen kurrë’.

Grupet guerile të majta kanë qenë aktive në Indi që nga vitet 1960, duke sulmuar personelin e sigurisë dhe duke kryer akte sabotimi. Muajin e kaluar, ata bombarduan një autobus policie në Chhattisgarh, duke vrarë pesë oficerë.

Në mars të vitit 2020, 17 oficerë u vranë në një pritë ndërsa po kryenin një patrullë anti-Maoiste në rrethin Sukma të shtetit.

Në dhjetor 2020, qeveria Chhattisgarh raportoi se 216 luftëtarë Maoistë u vranë në shtet gjatë tre viteve dhe 966 të tjerë u dorëzuan.