Vendosni fjalën kyçe....

Prokuroria e Biellas në Itali urdhëron sekuestrimin e rreth 400 mijë vaksinave të AstraZenecas


Prokuroria e Biellas në Itali ka urdhëruar sekuestrimin e gati 400,000 vaksinave AstraZeneca dhe hapi një hetim vrasjeje pas vdekjes së një 57-vjeçari disa orë pasi u vaksinua.

Të hënën, prokurori i Biella, një qytet në rajonin verior italian të Piemontes, urdhëroi konfiskimin parandalues të të gjithë grupit ABV5811’ të vaksinave të Oxford / AstraZeneca. Urdhri i Prokurores Teresa Angela Camelio prek gati 400,000 doza të goditjes anglo-suedeze.

Camelio tha se vendimi për të sekuestruar ishte marrë në pritje të rezultatit të një hetimi nga Autoriteti Gjyqësor dhe Komisioni i Mbikëqyrjes së Barnave për vdekjen e Sandro Tognatti, një mësues muzike që vdiq të shtunën në mbrëmje disa orë pas marrjes të Covid- 19 vaksinë e prodhuar nga AstraZeneca.

Prokurori hapi gjithashtu një çështje penale kundër personave të panjohur për vrasje pas vdjekjes së Tognatti. Urdhri i hetimit dhe konfiskimit erdhi pasi rajoni i Piemontes kishte vendosur më parë të pezullojë përkohësisht përdorimin e dozave të lotit ABV5811.

Rregullatori kombëtar i barnave në Itali njoftoi të hënën se po pezullonte përdorimin e vaksinës AstraZeneca në vend.