Vendosni fjalën kyçe....

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6 godet Greqinë


Tërmet i fuqishëm me magnitudë 6 të shkallës Rihter ka tronditur sot Greqinë.

Gazeta “Protothema” raporton se tërmeti ndodhi 16 km në jug të Elasson, me një madhësi prej 6 Rihter me një thellësi fokale prej 7.8 kilometrash. Në fillim u tha se tërmeti ishte me madhësi 6/9 të shkallës Rihter, por kjo u korrigjua nga Instituti Gjeodinamik.

“Njerëzit kanë lënë shtëpitë e tyre, studentët janë në oborre.”– thotë kryetari i bashkisë së Elassona.

Tërmeti që u ndie në Atikë ndodhi pak pas orës 12:00.

“Ne po përpiqemi të kontrollojmë të gjithë situatën. Të gjithë janë tmerruar dhe panikuar si rezultat i së cilës studentët janë në oborre, jashtë shtëpive. Kishte një shqetësim, megjithatë, besoj se deri më tani nuk ka shqetësim më të madh. Tërmeti jo vetëm që u ndje, por gjithashtu zgjati të paktën 15 sekonda. Të gjitha nivelet e bashkisë janë të gatshme të bëjnë të gjitha kontrollet në ndërtesa, për të parë nëse ekziston ndonjë rrezik. Deri më tani nuk kemi raporte për dëmtime dhe rënie.”– tha Kryetari i Bashkisë Nikos Gatsas në lidhje me situatën në zonën e Elassona-s.

Ndërkohë në rrjet kanë qarkulluar pamjet e para pas tërmetit./Hashtag.al