Vendosni fjalën kyçe....

Draghi nis konsultimet për qeverinë e re


Ish shefi i Bankës Qendrore Evropiane Mario Draghi filloi konsultimet të enjten mbi formimin e një qeverie të re Italiane pasi partia më e madhe në parlament, Lëvizja 5-Yje, zbuti retorikën e saj fillestare për emërimin e tij.

Sidoqoftë, ishte ende e paqartë nëse Draghi do të siguronte mbështetjen e mjaftueshme parlamentare pasi Lidhja e krahut të djathtë e Matteo Salvinit tha se nuk do të mbështeste një qeveri të përkrahur nga 5-Yjet.

Me Italinë të zhytur në një krizë shëndetësore dhe ekonomike, kreu i shtetit i dha Draghit një mandat të mërkurën për të formuar një administratë pasi qeveria e mëparshme e koalicionit, e cila përfshinte 5-Star, u rrëzua.

Kryeministri në largim Giuseppe Conte, në komentet e tij të para publike mbi trazirën politike, uroi Draghin dhe tha se ai shpresonte që qeveria e ardhshme të kishte një natyrë politike dhe të mos përbëhej vetëm me teknokratë.

Fjalët e Contes – vetë jo anëtar i ndonjë partie por afër 5-Yjeve – u panë si një sinjal që aleatët e kabinetit të tij duhet të konsiderojnë të punojnë me Draghi, një nga figurat më të respektuara institucionale në Itali dhe Evropë.

Duke pasur parasysh praninë e saj të madhe në parlament, 5-Yjet mund të luajnë një rol vendimtar në ditët në vijim. Tradicionalisht kundër qeverive teknokrate, ata ishin instinktivisht armiqësor me Draghin kur iu dha për herë të parë dremitja.

Megjithatë Luigi Di Maio, ministri i jashtëm në ikje dhe politikani i lartë me 5 Yje, kërkoi kujdes të Enjten.

Sipas mendimit tim, Lëvizja 5 Yjet ka për detyrë të takohet (Draghin), të dëgjojë dhe pastaj të marrë një pozicion,”-tha ai. “Pikërisht në këto rrethana një forcë politike tregon se është e pjekur në sytë e vendit.”