Vendosni fjalën kyçe....

COVAX publikon planin e shpërndarjes së vaksinave, Shqipëria merr mbi 141 mijë doza të “AstraZenecës”


 

Programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka publikuar zyrtarisht planin paraprak të shpërndarjes së vaksinave AstraZeneca dhe Pfizer (kliko këtu).

Ky njoftim vjen më pak se dy javë pas njoftimit të marrëveshjes së nënshkruar me Pfizer / BioNTech dhe pak më shumë se një muaj pasi vaksina e pare e COVID-19 mori miratimin e OBSH-së në BE.

Fillimisht do të jenë 240 milionë doza të AstraZeneca, si dhe 60 milionë të tjera nëpërmjet Gavi që do të jepen deri në qershor për dhjetëra vende, ku përfshihen dhe Shqipëria me Kosovën.

Sipas këtyre të dhënave, Shqipëria do të përfitojë 141 mijë e 600 doza të vaksinës së AstraZeneca nga COVAX, ndërsa Kosova 100 mijë e 800 doza.

Më poshtë dhe tabela: