Vendosni fjalën kyçe....

U injektuan me dozën e vaksinës anti-covid, 13 persona në Izrael pësojnë paralizë në fytyrë


Të paktën 13 izraelitë kanë pësuar paralizë të fytyrës pasi morën dozën e parë të vaksinës së Pfizer për Covid-19. Rasti ndodh një muaj pasi Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave raportoi çështje të ngjashme, por shtoi se nuk ishin të lidhura me vaksinën.

Izraeli është përshëndetur për programin e tij të shpejtë dhe efikas të vaksinimit në masë, që ka vaksinuar 20 për qind të popullsisë së vendit që me nisjen e programit në fund të dhjetorit.

Për një numër të vogël izraelitësh, megjithatë, iniciativa ka sjellë disa frika të papritura shëndetësore. Të paktën 13 njerëz kanë raportuar paralizë të butë të fytyrës pas marrjes së dozës së Pfizer / Biontech, raportojnë mediat vendase, duke cituar Ministrinë e Shëndetësisë.

Po ashtu, thuhet duke shtuar se zyrtarët besojnë se numri i rasteve të tilla mund të jetë më i lartë.

“Për të paktën 28 ​​orë kam ecur me të [paralizën e fytyrës],” i tha Ynet një person që pësoi efektin anësor. “Nuk mund të them se u zhdukur plotësisht më pas, por përveç kësaj nuk kisha dhimbje të tjera, përveç një dhimbje të vogël ku ishte injeksioni, por nuk kishte asgjë përtej kësaj.”