Vendosni fjalën kyçe....

Pas tre vitesh ndërprerje, Katari e Arabia Saudite normalizojnë marrëdhëniet


Emiri i Katarit ka mbërritur në Arabinë Saudite përpara një samiti të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit në vend, duke shënuar një hap të madh për aleatët e SHBA-së, të cilët kanë qenë në një mosmarrëveshje diplomatike për tre vjet.

Sheiku i Katarit, Tamim bin Hamad Al-Thani, u përqafua nga Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman, ndërsa ai u largua nga avioni i tij, pas rihapjes së kufijve tokësorë, detarë dhe ajrorë dhe heqjen e një bllokade nga mbretëria, Bahreini, Egjipti dhe Shtetet e Bashkuara.

Shtetet e Bashkuara kanë punuar për të ndërmjetësuar një marrëveshje midis të dy palëve në një përpjekje për t’i dhënë fund bllokimit. Këshilltari dhe dhëndri i Donald Trump, Jared Kushner ka udhëtuar në Arabinë Saudite dhe Katar për të negociuar detajet e marrëveshjes dhe do të marrë pjesë në samitin në AlUla të martën, ku pritet të nënshkruhet marrëveshja e plotë.

Princi i kurorës saudite përshkroi ngjarjen si të përqendruar në ‘ribashkimin dhe solidaritetin në përballjen me sfidat e rajonit tonë’ dhe gjashtë kombet në samitin e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit, duke përfshirë Arabinë Saudite dhe Katarin.