Vendosni fjalën kyçe....

Policia ruse kontroll të befasishëm në shtëpi ndaj aleates së Navalny, e arreston për dhunë ndaj agjentit sekret


Një aleat i udhëheqësit rus të opozitës Alexei Navalny është arrestuar në Moskë pas një sulmi në mëngjes herët në shtëpinë e saj, thonë mbështetësit e Z. Navalny.

Ata thonë se Lyubov Sobol dyshohet se ka kërcënuar një agjent për të cilin Z. Navalny tha se ishte përfshirë në helmimin e tij në një sulm gati fatal në gusht.

Zonja Sobol u ndalua gjithashtu për disa orë të hënën pasi shkoi në banesën e agjentit.

Kremlini ka mohuar vazhdimisht çdo rol në sulmin ndaj Z. Navalny, i cili është ende duke u rikuperuar në Gjermani.

Sipas Fondit Antikorrupsion të Z. Navalny (FBK), policia bastisi banesën e zonjës Sobol rreth orës 07:00 (04:00 GMT) në Ditën e Krishtlindjes dhe e mori për pyetje.

Ivan Zhdanov, kreu i FBK, tha se zonja Sobol po hetohej për shkelje “me përdorimin e dhunës ose një kërcënim për ta përdorur atë”, njoftoi agjencia e lajmeve AFP.

Kjo vjen katër ditë pasi ajo kishte shkuar në shtëpinë e Konstantin Kudryavtsev, një anëtar i Shërbimit Federal të Sigurisë të Rusisë (FSB), të cilin Z. Navalny javën e kaluar e mashtroi me sa duket për të zbuluar detaje të përpjekjes për jetën e tij.

Zonja Sobol, 33, një mbështetëse për një kohë të gjatë e Z. Navalny, u arrestua në vendin e ngjarjes dhe u mor për pyetje para se të lirohej pa akuzë.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *