Vendosni fjalën kyçe....

“Të lë pa frymë, apo jo?” – Kozmonauti rus ndan videon e shëtitjes së tij të parë hapësinore (Video)


Ndërsa agjencia hapësinore ruse Roscosmos përgatitet të zëvendësojë një modul kyç të Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar me një përditësim, një kozmonaut që punon në këtë projekt ka shpërndarë një video të ecjes së tij të parë hapësinore, e cila ishte gati shtatë orë e gjatë.

“Është befasuese, apo jo?” – shkroi Sergey Kud-Sverchkov në faqen e tij të mediave sociale VKontakte (VK), mbi një video të shkurtër të ecjes hapësinore.

Klipi prej katër minutash tregon Kud-Sverchkov dhe Komandantin e Ekspeditës 64, Sergey Ryzhikov, duke punuar në çmontimin e pjesëve të modulit ‘Pirs’ (Pier). Kjo ishte përvoja e parë e punës në vakumin e hapësirës për të dy kozmonautët, tha Roscosmos duke shpërndarë edhe videon.

Kud-Sverchkov e krahasoi përvojën e lëvizjes jashtë stacionit me ngjitjen në një mal, por tha se puna në hije i kujtoi futjen, sepse ‘asgjë nuk është e dukshme përveç pajisjeve dhe asaj që ndriçojnë spotet e dritës’.