Vendosni fjalën kyçe....

Plagosen 40 policë në Ukrainë gjatë protestës kundër kufizimeve Covid, pësojnë djegie kimike në sy (Video)


Një tubim i madh kundër kufizimeve të koronavirusit, i organizuar nga sipërmarrës ukrainas dhe biznesmenë të vegjël në kryeqytetin e vendit Kiev, doli jashtë kontrollit me përplasje që shpërthyen midis policisë dhe protestuesve.

Tubimi i quajtur ‘Stop bllokimit!’ nga organizatorët e tij, filloi jashtë ndërtesës së parlamentit të vendit dhe tërhoqi mijëra të pranishëm. Turma për pak kohë lëshoi ​​parulla përpara zyrës së Presidentit Volodymyr Zelensky, përpara se të lëvizte në vendin e protestës tradicionale të Kievit, Maidan.

Sipas mediave lokale, përplasjet filluan në Maidan pasi policia u përpoq të parandalonte demonstruesit nga ngritja e çadrave në shesh.

Pamjet nga agjencia video e RT-së Ruptly treguan oficerë dhe protestues duke shtyrë njëri-tjetrin ndërsa tensionet u përshkallëzuan. Policia e veshur me veshje të plota përdori gaz lotësjellës kundër turmës, e cila u përgjigj duke hedhur sende të ndryshme.