Vendosni fjalën kyçe....

“Urime SHBA, urime botë” – Trump përshëndet nisjen e vaksinimit kundër Covid-19


Një mjek dhenjë infermiere në Nju Jork janë amerikanët e parë që bëjnë vaksinën covid-19 të kompanisë Pfizer.

Kjo e fundit u miratua nga FDA-ja (Adminstrata e Ushqimit e Barnave) të premten e shkuar. SHBA-ja ka marrë 2.9 milionë dozat e para të vakinës së prodhuar nga Pfizer e kompania gjermane, BioNTech.

Të hënën, mjeku Yves Duroseau i spitalit ‘Lenox Hill’ dhe infermierja Sandra Lindsay e spitalit ‘Jeëish Medical Center’ e bënë të parët vaksinën, në një shfaqje televizive të drejtpërdrejtë.

Presidenti Trump e përshëndeti menjëherë ngjarjen me një postim në Tëitter duke shkruajtur: “Urime SHBA, Urime botë.”