Vendosni fjalën kyçe....

Trump shkarkon nga detyra Sekretarin e Mbrojtjes


Presidenti Trump të hënën tha se ai shkarkoi Sekretarin e Mbrojtjes Mark Esper dhe se Christopher Miller, drejtori i Qendrës Kombëtare të Antiterrorizmit, do të marrë detyrën e sekretarit të mbrojtjes “efektivisht menjëherë”.

“Mark Esper është ndërprerë”, shkroi Trump në Twitter, rrëzimi i tij i parë i një zyrtari të Kabinetit që kur u thirrën zgjedhjet për të nominuarin Demokratik Joe Biden. “Unë do të doja ta falënderoja atë për shërbimin e tij.”

Një zyrtar i lartë amerikan i tha Fox News se shefi i kabinetit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows telefonoi Esper dhe e la të kuptojë se po pushohej nga puna përpara postimit në Twitter.

Fox News ka mësuar se Esper ishte përfshirë në takime në Pentagon të hënën në mëngjes dhe po sillej si sekretar i mbrojtjes. Burimet i thanë Fox News se njoftimi i presidentit kapi disa nga stafi i tij jashtë kontrrollit.

Kohët e fundit, ka pasur njoftime se Esper mund të hiqet nga posti i tij ose mund të jetë duke përgatitur letrën për dorëheqjen, por disa anëtarë të stafit të tij besuan se ai do të mbetej përtej inaugurimit.

Shkarkimi i Esper vjen pesë muaj pasi ai tha se nuk “mbështeste thirrjen e Aktit të Kryengritjes”, mes protestave mbarëkombëtare gjatë verës. Ai nuk ka mbajtur një konferencë shtypi në dhomën e informimit të Pentagonit që nga korriku.

Opsioni për të përdorur forcat aktive në një rol të zbatimit të ligjit duhet të përdoret vetëm si një çështje e fundit dhe vetëm në situatat më urgjente dhe të tmerrshme,” tha Esper në qershor. “Ne nuk jemi në një nga ato situata tani. Unë nuk mbështes thirrjen e Aktit të Kryengritjes.”

Presidenti tha se Miller do të bëhej menjëherë sekretar i Mbrojtjes.

Unë jam i kënaqur të njoftoj se Christopher C. Miller, Drejtori shumë i respektuar i Qendrës Kombëtare Kundër Terrorizmit (konfirmuar unanimisht nga Senati), do të jetë Sekretari i Përkohshëm i Mbrojtjes, efektivisht menjëherë,”- tha Trump.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *