Vendosni fjalën kyçe....

Kuvendi s’pyet as për ndërkombëtarët, voton sot ndryshimet në Kodin Zgjedhor


Kuvendi nuk humb kohë për të votuar ndryshimet në Kodin Zgjedhor pas kthimit në Kuvend nga Presidenti i Republikës, pavarësisht thirrjeve të vazhdueshme të komisionerit europian Oliver Vahelyi ndaj maxhorancës dhe thirrjeve të disa eurodeputetëve për të pritur një opinion nga Komisioni i Venecias.

Kodi Zgjedhor është futur në diskutimet e rendit të ditës në seancën e sotme plenare. Në Komisionin e Ligjeve dekreti i presidentit Meta u rrëzua me 15 vota, ndërkohë që edhe sot në Kuvend pritet që ky dekret të rrëzohet.

Pasi Komisioneri Varheley i kishte bërë disa herë thirrje kryeministrit Edi Rama që të priste opinionin nga Komisioni i Venecias, ditën e djeshme tetë eurodeputetë nga grupi i Partive Popullore Europiane, i drejtuan një letër kryeministrit ku shprehin tronditje sipas tyre nga deklarata e tij për të miratuar Kodin Zgjedhor, pa pritur një opinion të Komisionit të Venecias.

Në letrën e nënshkruar nga gjermanët, Michael Gahler dhe David McAllister, austriaku Lukas Mandl, suedezi David Lega, si dhe nga Sandra Kalniete, Letoni, Zeljana Zovko, Kroaci, Vladimir Bilcik, Sllovaki, i bëjnë thirrje Kryeministrit Edi Rama që të vendosë të parin interesin e demokracisë shqiptare dhe perspektivën e saj evropiane, “të tërhiqeni nga votimi i ndryshimeve në Parlament derisa të flasë Komisioni i Venecias”.

Zëdhënësja e KE-së, Ana Pisonero-Hernandez ka mbajtur të njëjtin qëndrim.

Por Rama duket i vendosur ta çojë përpara projektligjin për ndryshimet në Kodin Zgjedhor pavarësisht kundërshtive brenda dhe jashtë vendit.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *