Vendosni fjalën kyçe....

Franca ngre alarmin kombëtar kundër terrorizmit në nivelin maksimal


Qeveria franceze ka vendosur të gjithë vendin në gatishmëri të lartë pasi tre persona u vranë në një sulm të dyshuar terrorist në Nice. Policia në Avignon më vonë vrau një agresor në një incident të ngjashëm.

Kryeministri Jean Castex njoftoi të enjten se sistemi i alarmit të sigurisë kombëtare ‘Vigipirate’ të vendit do të vendoset në ‘emergjencën e sulmit’, niveli më i lartë i protokollit të sigurisë. Sistemi i alarmit u ngrit nga ‘siguria e shtuar – rreziku i sulmit’ te ‘emergjenca e sulmit’, raportuan mediat franceze.

‘Vigipirate’ është një akronim francez për ‘Vigjilencën dhe mbrojtjen e instalimeve kundër rrezikut të sulmeve terroriste me bombë’.

Tre njerëz u vranë orë më parë në një kishë në Nisë. I dyshuari pretendohet se bërtiti “Allahu Akbar” ndërsa përdori një thikë për të sulmuar personat brenda saj.

Më vonë, media franceze raportoi se një burrë me thikë u qëllua dhe u vra pasi u përpoq të sulmonte policinë në qytetin e Avignon.

Castex e dënoi sulmin ‘frikacak’ dhe ‘barbar’ në Nisë dhe tha se i gjithë vendi po vajtonte për ata që u vranë.

Incidentet ndodhën vetëm një ditë pasi ministri i Brendshëm paralajmëroi se kërcënimi terrorist në vend është ‘shumë i lartë’.

Qeveria franceze është zotuar të frenojë ekstremizmin islamik pasi një mësues shkollë, Samuel Paty, iu pre koka nga një refugjat çeçen i radikalizuar në fillim të këtij muaji.

Vrasja e Paty mendohej se ishte provokuar nga vendimi i tij për t’u treguar karikaturave të Profetit Muhamed studentëve të tij gjatë një leksioni për lirinë e fjalës.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *