Vendosni fjalën kyçe....

Avioni luftarak amerikan i Luftës së Dytë Botërore gjendet pas shkrirjes së akullnajës në Islandë


Një bombardues amerikan nga koha e Luftës së Dytë Botërore është gjetur në Islandë 76 vjet pasi ishte rrëzuar gjatë fluturimit drejt Anglisë.

Aeroplani i tipit “B-17 Flying Fortress” kishte fluturuar mbi akullnajën Eyjafjallajokull në jug të Islandës më 16 shtator 1944.

Për fat të mirë dhe në mënyrë të pabesueshme, të gjithë dhjetë anëtarët e ekuipazhit kishin shpëtuar, por mbetjet e aeroplanit ishin “gëlltitur” nga akullnaja, shkruan Daily Mail.

Sot, nën ndikimin e ngrohjes globale, aeroplani luftarak u rishfaq. Ndonëse i shkatërruar, ai jep një pamje mahnitëse të së kaluarës.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *