Vendosni fjalën kyçe....

Ish-ministri i jashtëm i Japonisë, do kandidojë për postin e kryeministrit pas dorëheqjes së Abe-s


Fumio Kishida, një deputet japonez që ka shërbyer si ministër i Jashtëm në kabinetin e dytë dhe të tretë të kryeministrit Shinzo Abe, do të kandidojë për të zëvendësuar ish-shefin e tij në pension si kreun e ri të qeverisë japoneze.

Të premten e kaluar, kryeministri me jetëgjatë në detyrë i Japonisë njoftoi planet e tij për t’u dorëhequr për shkak të problemeve shëndetësore.

Partia Liberal Demokrate (LDP) në pushtet do të zgjedhë zëvendësuesin e Abe-s si udhëheqës të partisë. Kushdo që zgjidhet sigurohet që të bëhet kryeministri i ardhshëm i vendit pasi LDP-ja mban shumicën në parlamentin japonez.

Kishida, 63, zyrtarisht njoftoi vendimin e tij për të kandiduar për pozicionin drejtues të martën. Ai ka qenë ministër i Jashtëm në vitet 2012-2017 në qeverinë e Abe-s dhe aktualisht është kryetari i Këshillit të Kërkimit të Politikave të LDP-së.