Vendosni fjalën kyçe....

Akullnaja e Alpeve rrezikon të shembet, bashkia italiane evakuon banorët


Një bashki italiane në Alpe urdhëroi banorët të evakuoheshin ditën e enjte ndërsa një akullnajë e Mont Blanc kërcënon të shembet për shkak të temperaturave të larta.

Komuna e Courmayeur në Luginën e Aostës ka porositur dhjetëra banorë dhe turistë të evakuohen nga një zonë e madhe për shkak të një rreziku të lartë të ortekut. Disa rrugë janë mbyllur dhe hyrja për këmbësorë është rreptësisht e ndaluar.

Zona është e njohur për shëtitësit gjatë verës.

Zyrtarët lokalë sqaruan në një dekret të urdhrit se një copë akulli prej afro 500,000 metër kub është në prag të shkëputjes nga Glacier Planpincieux.

Një qendër lokale sportive do të përdoret si një strehimore e përkohshme.

Dekreti, i cili paralajmëron për pasoja ligjore ndaj atyre që e kundërshtojnë atë, do të jetë në fuqi “të paktën për tre ditë”.

Termometri në Courmayeur, i cili ndodhet 2,000 metra mbi nivelin e detit, pritej të ngjitej në 17 ° këtë pasdite dhe 19 ° C të Premten pasdite. Temperaturat prej 4 ° C dhe 5 ° C ishin parashikuar ndërkohë në lartësi prej 4,000 m.

Franca, e cila ndan Mont Blanc me Italinë, do të përjetojë një valë të nxehtë në ditët e ardhshme me temperatura deri 39 ° C.

Ajo vjen pasi vendi regjistroi korrikun e tij më të thatë në më shumë se 60 vjet, me temperatura 0,9 ° C më të lartë se mesatarja.

Sipas Qendrës Kërkimore për Ekosistemet Alpine (CREA), gjatë rrjedhës së shekullit të 20-të, temperaturat në Alpet Evropiane janë rritur me 2 ° C – më e lartë se mesatarja franceze e + 1.4 ° C dhe dyfishi i rritjes së regjistruar në hemisferën veriore.

Në shtator dhe tetor 2019, një copë prej 250,000 metër kub e Planpincieux Glacier tashmë kishte kërcënuar të shembet.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *