Vendosni fjalën kyçe....

Ndërrojnë jetë dy pacientë te Infektivi, shkon në 41 numri i viktimave nga Covid-19


Dy persona kanë humbur jetën ditën e sotme në spitalin Infektiv në QSUT duke e çuar në 41 numrin e viktimave lidhur me Covid-19 sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Në njoftimin e publikuar thuhet se pacienti 67-vjeçar kishte disa sëmundje bashkëshoqëruese dhe nuk mundi të mbijetojë.

Më herët te Infektivi ndërroi jetë një paciente 73-vjeçare nga Shkodra që vuante nga hipertensioni.

Ditët e fundit në spitalin Infektiv kanë ndërruar jetë të tjerë pacientë po sipas Ministrisë së Shëndetësisë ata kanë qenë asimptomatikë dhe nuk kanë ndërruar jetë nga Covid-19.

Njoftimi

“Gjatë orëve të fundit një pacient 67-vjeçar nga Tirana ka ndërruar jetë në spitalin infektiv, i prekur nga COVID19, me disa sëmundje bashkëshoqëruese, pavarësisht perpjekjeve të stafit mjekësor.

Pas nje rëndimi të papritur, 67-vjeçari nuk arriti të mbijetojë nga disfunksioni kardio-respirator, pavarësisht terapisë intensive medikamentoze dhe ventilimit mekanik. 67-vjeçari vuante nga diabeti, fibrilacion atrial, hipertension dhe alzheimer.

Më herët, po në spitalin infektiv ndërroi jetë nga COVID19 një paciente 73-vjeçare nga Shkodra, e cila vuante nga hipertensioni, e shtruar prej disa ditësh në terapi intensive në gjendje të rëndë. Pavarësisht mjekimit dhe asistencës mjekësore, 73-vjecarja nuk mundi të mbijetojë.

Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllime familjeve të të ndjerëve që humbën njerëzit e dashur në këtë betejë të vështirë.

Nga fillimi i epidemisë, 41 qytetarë nuk e kanë fituar dot betejën me COVID19.”