Vendosni fjalën kyçe....

Sot 6 raste të reja me koronavirus në vend


Ministria e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale ka konfirmuar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 6 raste të reja, 4 në Tiranë dhe dy në Shkodër. Kjo e ka çuar në 1004 numrin e personave të infektuar në vendin tonë që nga fillimi i pandemisë.

Dr. Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik tha se kurba epidemike në Shqipëri ka qenë e butë dhe e qëndrueshme.

Sipas saj, situata në spitalin Infektiv është e qëndrueshme: “Aktualisht po trajtohen 16 pacientë, ndërsa 4 prej tyre janë në terapi intensive.”

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, që nga fillimi i epidemisë sipas ISHP-së janë kryer mbi 14500 testime molekulare dhe serologjike. Aktualisht në vendin tonë aktualisht janë 177 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë.

TË DHËNAT E FUNDIT

COVID-19 – Statistika (25 Maj 2020)
Testime totale                         14659
Testime molekulare                 13333
Testime serologjike                  1326
Raste pozitive                          1004
Raste të shëruara                    795
Raste Aktive                            177
Humbje jete                              2 (Qarku Tiranë 19, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:
Tiranë            59
Durrës           53
Krujë             27
Shkodër         12
Berat              10
Kamëz            9
Fier                 4
Elbasan          1
Mirditë            1
Korçë             1

Rendit zhvillimet sipas orarit: