Vendosni fjalën kyçe....

Trump nënvlerëson agjencitë e inteligjencës për shpërthimin e koronavirusit, përplasja me Kinën


Presidenti amerikan Donald Trump duket se ka nënvlerësuar agjencitë e tij të inteligjencës duke sugjeruar se ai ka parë prova se koronavirusi e ka origjinën në një laborator kinez.

Më parë zyra e drejtorit kombëtar të inteligjencës amerikane tha që ishte ende duke hetuar sesi filloi virusi.

Por zyra tha që kishte përcaktuar se Covid-19 “nuk ishte e prodhuar ose e modifikuar gjenetikisht”.

Kina ka hedhur poshtë teorinë e laboratorit dhe kritikoi përgjigjen e SHBA-së ndaj Covid-19.

Që nga shfaqja në qytetin kinez Wuhan në fund të vitit të kaluar, koronavirusi konfirmohet se ka infektuar 3.2 milion njerëz në të gjithë botën dhe shkaktoi më shumë se 230,000 viktima.

Çfarë tha presidenti Trump?

Në Shtëpinë e Bardhë të enjten, zoti Trump u pyet nga një reporter: “A keni parë ndonjë gjë në këtë pikë që ju jep një shkallë të lartë besimi se Instituti i Virologjisë së Wuhan ishte origjina e këtij virusi?”

“Po, unë kam”-tha presidenti, pa specifikuar. “Dhe unë mendoj se Organizata Botërore e Shëndetit duhet të ketë turp për veten e tyre sepse ata janë si agjencia e marrëdhënieve me publikun për Kinën.”

I pyetur më vonë për të sqaruar komentin e tij, ai tha: “Unë nuk mund t’ju them këtë. Nuk më lejohet t’ju them këtë.

Ai gjithashtu u tha gazetarëve: “Nëse ata [Kina] bëri një gabim, ose nëse ajo filloi si një gabim dhe pastaj ata e bënë një tjetër, ose dikush bëri diçka me qëllim?

Unë nuk e kuptoj se si qarkulloi, si njerëzit nuk u lejuan në pjesën tjetër të Kinës, por ata u lejuan në pjesën tjetër të botës. Kjo është një e keqe, kjo është një pyetje e vështirë për ta për t’iu përgjigjur.”

New York Times raportoi të enjten se zyrtarë të lartë të Shtëpisë së Bardhë kanë kërkuar nga komuniteti i inteligjencës amerikane që të hetojë nëse virusi erdhi nga një laborator kërkimor Wuhan.

Agjencive të inteligjencës gjithashtu u është ngarkuar detyra të përcaktojnë nëse Kina dhe OBSH-ja i mbajtën informacionet e hershme për virusin, thanë zyrtarë pa emër për NBC News të Mërkurën.

Çfarë tha shefi i inteligjencës?

Në një deklaratë të rrallë publike, Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare, e cila mbikëqyr agjencitë spiune të SHBA, tha të enjten se pajtohet me “konsensusin e gjerë shkencor” në lidhje me origjinën natyrore të Covid-19.

“[Komuniteti i inteligjencës] do të vazhdojë të ekzaminojë me rigorozitet informacionin dhe inteligjencën në zhvillim për të përcaktuar nëse shpërthimi filloi përmes kontaktit me kafshë të infektuar ose nëse ishte rezultat i një aksidenti në një laborator në Wuhan.”

Ishte përgjigjja e parë e qartë nga teoritë e konspiracionit të inteligjencës amerikane – si nga SHBA-ja ashtu edhe nga Kina – se virusi është një armë biologjike.

Cili është sfondi?

Trump kohët e fundit po përshkallëzon luftën e tij të fjalëve me Kinën mbi pandeminë pas asaj që zyrtarët brenda administratës së presidentit amerikan e kishin përshkruar si armëpushim me Pekinin.

Të Mërkurën, ai sugjeroi që Kina dëshiron që ai të humbë garën për rizgjedhje në nëntor.

Trump ka akuzuar më parë zyrtarët kinezë për të mbuluar virusin herët dhe duke thënë se ata mund të kishin ndaluar përhapjen e sëmundjes.

Ai ka kritikuar në mënyrë të ngjashme OBSH-në dhe ka tërhequr fondet e SHBA-së për organizmin global.

Ministria e Jashtme e Kinës, ndërkohë, ka akuzuar administratën Trump se po përpiqet të shkëputet nga problemet e veta që kanë të bëjnë me krizën.

Një zëdhënës i ministrisë gjithashtu ka promovuar vazhdimisht idenë – pa prova – që Covid-19 mund të kishte origjinën në SHBA.

Sipas Washington Post, administrata Trump po kërkon mënyra për të ndëshkuar Kinën financiarisht. Diskutimet thuhet se përfshijnë lejimin e qeverisë amerikane të padisë Kinën për dëmet ose anulimin e detyrimeve të borxhit.

Lufta propagandistike SHBA-Kinë

Kjo është deklarata e parë përfundimtare për këtë çështje nga agjencitë e inteligjencës amerikane. Ajo hedh poshtë ekstremin e teorive të komplotit në lidhje me origjinën e pandemisë – se kinezët zhvilluan dhe lëshuan koronavirusin si armë bërthamore.

Por nuk përjashtohet mundësia që virusi të ketë dalë aksidentalisht nga një laborator i Wuhan që studion sëmundje infektive.

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo në veçanti ka folur për atë skenar, duke i kërkuar Kinës të lejojë ekspertë të jashtëm në institucion dhe të shtrojë pyetje në lidhje me sigurinë e laboratorit në pjesë të tjera të vendit. Qeveria kineze thotë se çdo pretendim i tillë është i pabazuar dhe i sajuar nga asgjëja.

Pretendimet dhe kundërakuzat në lidhje me origjinën e shpërthimit janë pjesë e një lufte propagandistike për trajtimin e krizës së koronavirusit nga Kina.

Por ato reflektojnë gjithashtu zhgënjimin e SHBA me kinezët për mos shpërndarjen e më shumë të dhënave në lidhje me zhvillimin e pandemisë.

VINI RE: Artikulli është pronësi intelektuale e BBC News, shkruar nga Barbara Plett-Usher, korrespondente pranë Departamentit Amerikan të Shtetit

Përktheu: Hashtag.al