Vendosni fjalën kyçe....

Spanja humb 900 mijë vende pune për shkak të koronavirusit


Spanja ka humbur pothuajse 900 mijë vende pune pasi vendosi masa të rrepta për të luftuar koronavirusin.

BBC shkruan se kjo shifër e marsit, është rritja më e lartë mujore e papunësisë e regjistruar ndonjëherë në vend, që kishte që më parë një nga nivelet më të larta të papunësisë në eurozonë.

Spanja ndaloi të gjitha daljet dhe mbylli shumicën e bizneseve në mes të marsit. E sot Spanja ka shënuar një tjetër moment historik të zymtë, pasi numri i të vdekurve nga koronavirusi i kaloi 10 mijë.

Sipas Universitetit Johns Hopkins, numri i infeksioneve të konfirmuara në të gjithë botën, është afër një milion ndërsa numri i viktimave ka shkuar mbi 47 mijë.

Rreth 195,000 njerëz janë shëruar në nivel global.

Të rejat nga Spanja?

Të dhënat tregojnë se 898.822 njerëz kanë humbur punën e tyre që nga fillimi i bllokimit të lëvizjes, përfshirë këtu rreth 550,000 punëtorë të përkohshëm. Shifra zyrtare e papunësisë në Spanjë u rrit në 3.5 milion, që është niveli më i lartë që nga prilli i vitit 2017.

“Kjo është një situatë absolutisht e paparë”- tha ministrja e Punës, Yolanda Díaz, në një konferencë për shtyp. Sektori i turizmit dhe i ndërtimit ishte më i godituri.

Këto shifra vijnë kur ka parashikime për akoma më shumë efekte të rënda në ekonomi në të gjithë botën, për shkak të pandemisë.

Një raport i OKB-së vlerësoi se deri në 25 milion vende pune mund të humben në të gjithë botën.

Ministria e shëndetësisë në Spanjë konfirmoi se 10,003 njerëz kanë vdekur nga Covid-19, me 950 viktima të raportuara vetëm në 24 orët e fundit, një tjetër rekord i përditshëm. Ndërkohë numri i rasteve të konfirmuara u rrit në 102.136.