Vendosni fjalën kyçe....

Sulm në kryeqytetin e Afganistanit, vriten 25 persona


Persona të armatosur sulmuan një tubim Sikhut në qendër të kryeqytetit të Afganistanit të mërkurën në mëngjes.

Sipas Ministrisë së Brendshme afgane raportohet se të paktën 25 njerëz u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën në sulm.

Një agresor është qëlluar dhe tre të tjerë janë ende duke luftuar me forcat e sigurisë, sipas zëdhënësit të Ministrisë së Brendshme, Tariq Arian.

Forcat e mbrojtjes arritën në vendin e ngjarjes, rrethuan vendin ku ishin tubuar personat dhe nisën përplasjen me armë me agresorët.

‘Ka rreth 150 njerëz brenda tempullit. Familjet jetojnë atje dhe ata zakonisht mblidhen për të bërë lutje në mëngjes,’ tha Anarkali Kaur Honaryar, një anëtar Sikh në parlamentin afgan.