Vendosni fjalën kyçe....

Vëllai i arrestohet për drogë, shkarkohet nga detyra shefi i Policisë që i doli emri në përgjimet e “Bild”


Shkarkohet nga detyra Shefi i Policisë së Qarkullimit Rrugor në Dibër, Robert Aga, pasi vëllai i tij u arrestua mbrëmjen e kaluar për trafik droge.

Shtatë persona kanë rënë në pranga pas një operacioni antidrogë, që u zhvillua mbrëmjen e kaluar në Tiranë, nga policia e kryeqytetit, Durrësit e Fierit.  Mes tyre është edhe Pajtim Aga, vëllai i shefit të policisë së Dibrës, Robert Aga.

Vëllai i shefit të policisë, Pajtim Aga njihet si biznesmen në qarkun e Dibrës, ku prej disa vitesh ka hapur një televizion kabllor. Por ai është i njohur dhe nga policia.

Më 25 shtator 2016, ai u arrestua nga Policia e Lezhës pasi iu gjetën 320 gramë kokainë. Dy vite më vonë, djali i tij Mateo, 21 vjeç, u zhduk pa lënë gjurmë në Maqellarë. Asokohe familjarët dyshonin se djali mund të jetë rrëmbyer dhe që prej asaj kohe, nuk dihet asgjë për fatin e tij.

Ndërkohë vëllai i tij, Robert Aga u shkarkua menjëherë pas arrestimit të Pajtimit. Edhe emri i Robert Agës është përfolur shumë në media shumë vitin që kaloi, për shkak se emri i tij doli në përgjimet e gazetës gjermane BILD, për blerjen e votave në bashkinë e Peshkopisë në votimet e shatorit të 2016-s.

Në audion e Bild, Robert Aga i cili ishte shef policie dëgjohet duke folur me ish-ministrin Damian Gjiknuri, deputetin Xhemal Qefalia, Ulsi Manjën dhe ish-ministrin Saimir Tahiri. Këtij të fundit Aga i thoshte se ishte “ushtari i tij”.

DETAJET E POLICISË për arrestimin e Pajtim Agës

Finalizohet operacioni policor antidrogë i koduar “TRANZIT”.

Operacioni nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në DVP Tiranë, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale në Policinë e Shtetit dhe DVP Dibër.

Vihen në pranga 7 persona.

Sekuestrohen 32.5 kg lëndë narkotike cannabis sativa në formë çokollate.

Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme në Drejtorinë e Policisë së Shtetit dhe DVP Dibër, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative nga burime të ndryshme, finalizoi me sukses operacionin e koduar “TRANZIT”, si rezultat i të cilit bë i mundur arrestimi në flagrancë i shtetasve:

  1. R., 52 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale ”Moskallëzim krimi”.
  2. A., 51 vjeç, banues tek ish-stacioni i Trenit, Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve” kryer në bashkëpunim.

Sh. M. 51 vjeç, banues në Kombinat, Tiranë, i dënuar për veprën penale “Falsifikim dokumentesh”.

  1. M., 20 vjeç, banues në Kombinat, Tiranë.
  2. D., 37 vjeç, banues në Shëngjin.
  3. P., 32 vjeçe, banuese në Gjirokastër.
  4. H., 38 vjeç, banues në Lezhë.

Nga ana e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme në Drejtorinë e Policisë se Shtetit dhe DVP Dibër ishin grumbulluar informacione në rrugë operative se shtetasit e lartpërmendur kishin siguruar lëndë narkotike të llojit “Cannabis sativa në formë çokollate” në shtetit grek, lëndë të cilën e kishin kaluar nëpërmjet kufirit nga Konispoli, nëpërmjet dy shtetasve me banim në Gjirokastër.

Me pas lënda narkotike do transportohej në qytetin e Tiranës, me qëllim për ta nisur më vonë në një qytet në veri të vendit, për ta trafikuar jashtë Shqipërisë

Gjatë operacionit në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 32.5 kg lëndë narkotike canabisa sativa në formë çokollate, 6 aparate celulare dhe 2 automjete

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime te mëtejshme hetimore, për veprën penale ”Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, kryer në bashkëpunim.