Vendosni fjalën kyçe....

Zjarre masive përfshijnë Kaliforninë, ndërpritet energjia elektrike


Në Kaliforni më shumë se gjysmë milioni njerëz po përballen me ndërprerje të energjisë elektrike ndërsa zjarret kanë nisur tërbohen. Sipas Departamentit të Pyjeve dhe Mbrojtjes zjarri në Kaliforni ka përfshirë 10,000 hektarë tokë dhe është teje e vështirë për t’u shuar.

Një zëdhënëse e ‘California Fire’ tha se: Zjarri po shkon drejt jugut për shkak të erërave të forta. Ajo po drejtohet nga erërat e forta në veri dhe po shkon drejt jugut.

Erërat më të forta pritet të përfshijnë sërish Kaliforninë mbrëmjen e sotme.

“Duket si në rastin më të keq të saj, Kalifornia e Jugut do të shohë ditë të trishta ku era do të jetë shumë e fortë prej 55mph. Në disa prej zonave bregdetare erërat mund të arrijnë në 75 kilometra më vonë sot”, tha Forecaster Marc Chenard .

Ndërkohë autoritet përkatëse kanë bërë thirrje për evakuim të banorëve. Energjia është e shkëputur në 15 qarqe, duke prekur rreth 178,000 njerëz.

Zjarret besohet të kenë filluar në një zonë malore afër Rrugës Kincade dhe Road Burned Mountain.