Vendosni fjalën kyçe....

Vasili: BE dhe SHBA shtynë zgjedhjet në Maqedoni për standardet po në Shqipër që demokracia është në koma?


Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, ndërsa ka publikuar një dokument, thotë se SHBA dhe BE shtynë dy herë zgjedhjet në Maqedoninë  e Veriut në vitin 2016 për standardet.

Ndërsa sjell rastin e Shqipërisë, për 30 qershorin, Vasili thotë se në SHBA e BE duhet të flasin dhe t’i përmbahen po atij standardi që mbajtën në Maqedoninë e Veriut.

Postimi i plotë:

BE dhe SHBA imponuan shtyrjen dy here te zgjedhjeve ne 2016 ne Maqedoni per standartet. Po ne Shqiperi ku demokracia eshte ne komë?.

SHBA dhe BE imponuan me shume te drejte,ne vitin 2016, shtyrjen dy here te zgjedhjeve ne Maqedoni me shkakun e vetem, permbushjen e standarteve per mbajtjen e zgjedhjeve te lira dhe te ndershme.

Ne Shqiperi votimet moniste,skandaloze dhe te padegjuara gjekundi ne boten e civilizuar jo vetem ne Europe por ane e mbane globit, jane fakt i rende, shkaterrimtar dhe nxitese te konfliktit civil shperthyes.

Pas ketyre votimeve moniste askush nuk mund te flase më as per demokraci dhe as per shtet te se drejtes ne Shqiperi.

Vota e lire dhe e ndershme eshte e vetmja terapi intensive,qe e nxjerr demokracine nga koma ku ka rene ne Shqiperi.

Ndersa ne Maqedoni ne 2016 kishte rezistence nga institucionet per shtyrjen e zgjedhjeve,

ne Shqiperi ne saje te Dekretit te Presidentit dhe fleksibilitetit te tij ne funksion te paqes sociale dhe evitimit te konfliktit civil ky problem eshte i zgjidhur.

SHBA dhe BE duhet te flasin e ti permbahen ne Shqiperi atij standarti qe mbajten ne Maqedoni,por ne Shqiperi akoma me thjesht se ne Maqedoni u duhet te kerkojne as me shume dhe as me pak,por thjesht dhe vetem zbatimin e ligjit.

Me poshte mund te lexoni dokumenti SHBA dhe BE per Maqedonine ne 2016.(DOKUMENTI)