Vendosni fjalën kyçe....

Stuhia ‘e çmendur’ godet Gjermaninë, kokrrat e breshërit sa një top golfi (Videot)


Disa persona u plagosën dhe ndërtesat u dëmtuan në një stuhi të fuqishme që panë ‘gurë’ breshëri të madhësisë së topave të golfit të godisnin qytetin gjerman të Mynihut.

Një seri stuhish intensive goditën pjesë të Gjermanisë jugore të hënën, me erë që shkonin deri në 120 kilometra në orë në Bavari.

Shtëpitë u përmbytën dhe dritaret e shtëpive dhe makinave u goditën gjatë stuhisë duke shkaktuar dëme të shumta materiale dhe plagosjen e dia personave.

Më shumë se 550 thirrje emergjente u bënë vetëm në Mynih gjatë stuhisë, sipas Agjencisë Gjermane të Shtypit (DPA).