Vendosni fjalën kyçe....

Rusia kërcënoi BE-në pas sanksioneve për rastin Skripal


Rusia kërcënoi Bashkimin Europian për masa shpaguese pas sanksioneve të reja të vendosura sot nga Brukseli disa drejtuesve të lartë të shërbimit sekret ushtarak rus, si përgjegjësit e helmimit të ish-agjentit të dyfishtë, Sergueï Skripal në marsin e 2018 në Salisbury (Britaninë e Madhe).

Ministria ruse e Punëve të Jashtme përmes një komunikate për shtyp bëri të ditur se do të hartojë masa shpaguese në lidhje me këtë veprim armiqësor.

Këshilli i Ministrave të BE-së vendosi sot sanksione ndaj kreut të shërbimit sekret ushtarak rus (GRU), zëvendësit të tij dhe dy agjentëve të cilësuar përgjegjës për helminin e Sergueï Skripal, me bllokimin e aseteve të tyre në Bashkimin Europian dhe ndalimin e të drejtës për të udhëtuar në BE.