Vendosni fjalën kyçe....

Vdes foshnja te materniteti “Koço Gliozheni”, familjarët akuzojnë mjekët


 

Një foshnjë ka ndërruar jetë në maternitetin “Koço Gliozheni”, ndërsa familjarët kanë hedhur akuza në drejtim të mjekëve. Një nënë nga Saranda, që kishte tre ditë e shtruar në maternitet, e lindi fëmijën e saj dy ditë më parë.

Ajo ndodhej nën kujdesin mjekësor por më pas iu nënshtrua operacionit për shkak të ndërlikimeve shëndetësore.

Sipas policisë, që citon mjekët e spitalit, foshnja ka lindur i pajetë ndërsa familjarët pretendojnë të kundërtën duke thënë se fëmija kishte lindur me shenja jete dhe në vdekjen e tij ka ndikuar fakti se nëna nuk ishte futur operacion në kohën e duhur dhe se pakujdesia e tyre kishte shkaktuar vdekjen.

Në pyëtje janë marrë mjekët dhe infermieret e maternitetit “Koço Gliozheni” të cilët kanë deklaruar se pavarësisht përpjekjeve të tyre foshnja kishte vdekur.

Pas hetimeve të prokurorisë pritet të zbardhet nëse përgjegjësia për vdekjen e foshnjës është i mjekëve dhe nëse ndërhyrja më e shpejtë e tyre mund t’i kishte shpëtuar jetën.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *