Vendosni fjalën kyçe....

Putin: Presidenti ukrainas shpalli ligjin e luftës për të rritur popullaritetin për zgjedhjet e 2019-s


Presidenti rus Vladimir Putin ka akuzuar udhëheqësin e Ukrainës, Petro Poroshenko, për përpjekjen për të rritur vlerësimet e tij përpara zgjedhjeve të vitit 2019 me një konfrontim detar kundër Krimesë.

Rojet kufitare të FSB-së ruse hapën zjarr mbi dy bomba ukrainase dhe një tërheqje përpara kapjes së ekipeve ukrainase.

“Ai duhej të bënte diçka për ta bërë situatën më të tensionuar,” i tha Putin një forum investimi të mërkurën.

Ukraina e ka dënuar incidentin si një “akt agresioni” rus.

Poroshenko ka shpallur ligjin ushtarak për 30 ditë në përgjigje të krizës.

Vendimi, mbështetur nga parlamenti, ndikon në 10 rajone kufitare të Ukrainës dhe udhëheqësi ukrainas bëri të qartë në një intervistë televizive, se ai mendonte se vendi ishte nën kërcënimin e “luftës në shkallë të gjerë me Rusinë”.

Të 24 marinarët ukrainas e kapur i janë dhënë dy muaj paraburgim nga një gjykatë në Krime, e cila është aneksuar nga Rusia.