Vendosni fjalën kyçe....

Rripi i Gazës, ministri izraelit kërcënon se do të vrasë kreun e Hamasit


Një ministër i lartë i kabinetit  të Izraelit ka deklaruar se ky shtet po përgatitet të vrasë kreun e Hamasit,  grupi militant që sundon Gazën. 
Yoav Gallant, ministri i Izraelit për Ndërtim dhe Strehim, ka premtuar se koha është e kufizuar për udhëheqësin e  Hamasit “Yahya Sinwar”. Izraeli dhe Hamasi ranë dakord kohët e fundit për një armëpushim pas disa ditëve të dhunës ndërkufitare. Marrëveshja bëri që jepte  dorëheqjen  Avigdor Lieberman si ministër i mbrojtjes.

Në fjalimin e tij të fundit para se të hiqte dorë, Lieberman akuzoi qeverinë izraelite për kapitullimin ndaj Hamasit dhe terrorizmit, duke paralajmëruar se vendi ishte duke ushqyer një përbindësh në Gaza, që mund të bëhej “një binjak me Hezbollahut” , një organizatë militante dhe politike në Liban.

Pas nisjes së Lieberman, Sinwar e këshilloi Izraelin të mos provojë dhe t’i testojë përsëri. 

“Kushdo që teston Gazën do të gjejë vdekje dhe helm. Nëse jemi të sulmuar, ne do ta lejojmë bregun në Tel Aviv të flasim, “tha Sinwar. “Raketat tona janë më të sakta, kanë një distancë më të gjatë dhe mbajnë eksplozivë më shumë se më parë”, t

Burimi: RT