Vendosni fjalën kyçe....

Trump: Sulmet e 11 Shtatorit mund të ishin ndaluar


Presidenti amerikan Donald Trump ka ashpërsuar kritikat e tij ndaj trajtimit të Uashingtonit për Osama Bin Laden. Në një postim në Twitter, Trump përsëriti pretendimet e tij, që ai e dinte për Bin Laden edhe përpara sulmeve, ndaj fajësoi edhe ish-presidentin amerikan Bill Clinton për ‘mungesën e goditjes së tij’.

Trump nuk kurseu sulmin edhe ndaj admiralit Wlliam MCRaven, i cili drejtoi operacionin ushtarak që gjurmoi dhe vrau shefin e Al Kaidës. Trump e cilësoi një “tifoz” të Hillary Clinton dhe mbështetës të Obamës.

“Sigurisht që ne duhet ta kishim kapur Osama bin Ladenin shumë më përpara se ta bënim. E theksova në librin tim para sulmit në Qendrën Tregtare Botërore. Presidenti Klinton humbi shkëlqyeshëm goditjen e tij. Ne i paguam Pakistanit miliarda dollarë dhe ata kurrë nuk na thanë se po jetonte atje”, u shpreh ai.
Trump kishte përparuar më parë në gjyqin e fushatës për të njohur Bin Ladenin. Ai pretendoi të ketë shkruar për udhëheqësin e terrorit në librin e tij të vitit 2000 “Amerika që meritojmë”.

Kalimet në libër thjesht përmendin xhihadin si një shembull të politikës së jashtme të dobët të SHBA-së – dhe nuk parashikon sulme terroriste.

Vrasja e Bin Ladenit nga skuadra amerikane e Navy Seal 6 në një bastisje të guximshme pas një aksioni të gjatë thuajse një dekade u konsiderua si një nga arritjet më të larta të paraardhësit të Trump, Obama.

“Ne nuk i paguajmë Pakistanit miliarda, sepse ata do të marrin paratë tona dhe nuk bëjnë asgjë për ne. Bin Laden është një shembull kryesor, Afganistani është një tjetër. Ata ishin vetëm një nga shumë vende që marrin nga Shtetet e Bashkuara pa dhënë asgjë në këmbim. Ky është fundi”, tha Trump.

Ai ishte një nga njerëzit më të kërkuar në botë edhe para se ai të koordinonte avionët që goditën në Qendrën Botërore të Tregtisë dhe objektiva të tjerë në SHBA.

Trump ka bërë një seri komentesh rreth sulmeve të 11 shtatorit duke pretenduar se njerëzit kishin “brohoritur” kur kullat ranë. Ndërsa admirali McRaven ka qenë një kritik i hapur i Trump, duke i quajtur sulmet e tij në media “kërcënimi më i madh për demokracinë gjatë jetës sime”.