Vendosni fjalën kyçe....

Shtëpia e Bardhë fton për vizitë Vladimir Putin


Shtëpia e Bardhë ka ftuar presidentin rus, Vladimir Putin për një vizitë në fillim të vitit 2019, tha të premten këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA John Bolton.

Duke folur gjatë një konference shtypi në Republikën e Gjeorgjisë, Bolton tha se ai i ofroi një ftesë zyrtare udhëheqësit rus gjatë vizitës së tij në Moskë këtë javë. Nëse pranohet, vizita e Putinit në SHBA pritet të ndodhë në fillim të vitit të ardhshëm, tha ai.

Putin dhe homologu i tij amerikan Donald Trump gjithashtu pritet të kenë një takim në Paris më 11 nëntor. Ata tani po mbajnë një samit gjithëpërfshirës dypalësh në Helsinki. Por takimi i ardhshëm i propozuar u shty, me sa duket për shkak të kritikave të brendëshme të Trump, i cili u akuzua se ishte duke e akuzuar presidentin rus.

Putini pati një takim me ish-presidentin e Shteteve të Bashkuara, në 2015, me Barak Obamën. Pak ditë më parë u shpreh Putin se kishte dëshirë që të takonte Trump-in në Paris gjatë muajit nëntor. 

Burimi: RT


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *