Templates by BIGtheme NET

Editorial

“Ik, se të heqim zvarrë me policë”

tedi-blushi-e1466530122922

Nga Tedi Blushi Nga sot “de facto” nuk jam më në drejtimin e portalit BalkanWeb.com. Me pak fjalë më kanë komunikuar se është vendosur të mos jem më kryeredaktor. E vërteta është se për këtë largim (ende jo de jure) unë nuk kam asnjë komunikim zyrtar nga drejtuesit e medias ku punoj prej gati 11 vitesh, nga të cilat 6 vite ...

Lexo me teper »

Dhitë e Gertës janë të vërteta, ç’do bëjmë me veten avatar?

Sonila Meco

Nga Sonila Meço Gerta dhe avatarët Nga foltorja e kuvendit kanë folur të zgjedhur e të pazgjedhur prej nesh, të shkolluar e të padiplomuar, të ndershëm e kriminelë, viktima e xhelatë, të mençur e të pazotë. Nga ajo foltore janë artikuluar 27 vite tranzicion shqiptar, i dhimbshëm, përjashtues, vrastar, denigrues, i padrejtë, zaptues, shkatërrues, i ashpër e dhunues. Ndaj ngjan ...

Lexo me teper »

A janë kërcënuese partitë radikale?

22007985_10211863205589609_4167579877430863236_n

Nga Eva Hoxha Partitë radikale të djathta si Fronti Nacional në Francë, Alternativa për Gjermaninë apo Partia për Lirinë në Austri si edhe ato të majta si Podemos në Spanjë apo Syriza në Greqi, kanë korrur jo vetëm një rritje të  profilit të tyre publik por edhe një rritje të suportit elektoral. Së fundi, Alternativa për Gjermaninë, parti radikale e ...

Lexo me teper »

Ndoshta Rama se ka keq atë epitetin e ‘kazanëve’

Esiona Konomi

Nga Esiona Konomi Kemi disa ditë, specifikisht së fundmi, që meritojmë epitetin që kryeministri na ka vënë qysh nga mesi i mandatit të tij të parë, kur u bind se betonizoi pushtetin…  Sillemi dhe i trajtojmë lajmet më keq se një kazan që nuk din c’mban brenda e cili është ingredienti kryesor.  Dy janë shembujt e fundit, ku edhe unë, ...

Lexo me teper »

Kur të del Dr. Çili në televizor

21935693_10211840288176688_1578553352_n

Nga Arbër Zaimi Shoh në lajme se Dr. Henri Çili paska nxjerrë një libër sot, ku lëvdon Ramën si “reformist” dhe akuzon kritikuesit e Ramës si “kundërreformistë” (kaq është kapaciteti i metaforës historike weberiane të Dr. Çilit). Rama – thotë Dr. Çili – erdhi në pushtet në 2013 me një program populist regresiv e të majtë, por befasisht në qeverisjen ...

Lexo me teper »

Një mënyrë e mirë për të shpenzuar paratë publike

klodian-tomorri-1-e1481925396587-300x249

Nga Klodian Tomorri Arsimi i detyrueshëm duhet të jetë universal dhe i financuar publikisht. Këtë e thotë, Fondi Monetar Ndërkombëtar, institucioni fiskal më konservator në botë. Në vitin 2004 udhëheqësit e botës e vendosën arsimin e detyrueshëm universal, të dytin në listën e Objektivave të Mijëvjeçarit. Kjo nuk ishte e rastësishme. Kur një fëmijë nuk shkollohet ai nuk mund të ...

Lexo me teper »

Burlesk akademik

Aurel portret

Nga Aurel Plasari Kaq seriozisht i merrni “akademitë”?! Në gjithë historinë e kulturës njerëzore akademitë janë shoqëruar me barrë të tëra humori dhe satire. Jo vetëm akademia e themeluar nga akademiku i akademikëve, shoku Enver Hoxha, me 40 akademikët e parë të miratuar me vendimin e Komiteti Qendror i PPSh, ata të cilët do të riprodhoheshin duke promovuar pjellat e ...

Lexo me teper »

Më jepni një shesh, të lëviz botën

vehbiu

Nga Ardian Vehbiu Më tingëlluan të tepruara, të shtirura, në kufi të histerisë, reagimet për “mbulimin” e statujës së Skënderbeut në Tiranë, gjatë një ceremonie fetare të komunitetit mysliman. Nuk jam në gjendje të them nëse ka njerëz që vërtet/ende kujtojnë se myslimanët e Shqipërisë ia mbuluan statujën Skënderbeut (do të ketë, sepse u kanë besuar tabloidëve dhe Facebook-ut); pa ...

Lexo me teper »

Amanda Bennet sjell ‘Zërin e Amerikës’

Sonila Meco

Nga Sonila Meço “Amanda Bennett do të jetë në Ballkan në fund të shtatorit, – në të njëjtën periudhë edhe në Tiranë. Do të kesh rastin ta takosh”, – më shkruan në email një mik, diku në javën e dytë të muajit. Për herë të parë në historinë 75-vjeçare të Zërit të Amerikës, drejtuesja e një prej burimeve më të fuqishme ...

Lexo me teper »

A e duan PD-në ata që kritikojnë Bashën?!

maho

Nga Armand Maho Sot po pija kafe me nja dy nga ata të djathtët 24 karatësh të zonës së Saukut, ku kisha dërguar makinën në servis. Persona të cilët nuk e kanë dashur rregjimin që në kohën kur vepronte neni 55 i agjitacionit e propagandës! Që në kohën kur ata që etiketojnë çdo zë kritik sot për rezultatin e zgjedhjeve ...

Lexo me teper »
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful